Baklavalık Kuş Boku Fıstık İçi (Boz Fıstık)

Fiyat : ₺260,00(KDV Dahil)

Aynı Gün Kargo & Faturalı Ürünler & Güvenilir Alışveriş

:

Baklavalık Yeşil Antep Fıstığı İçi

Gaziantep'in dünyaca ünlü yöresel mutfağının vazgeçilmez ürünlerinden biri olan Antep fıstığı, kendine has lezzetiyle her damak zevkine uyan bir kuruyemiş türüdür. Genellikle çerez olarak tüketilen Antep fıstığı, ağaçtan hasat edildikten sonra temizleme ve kabuk soyma gibi işlemlerden sonra tuz ile kavrulmaktadır. Kavrulan Antep fıstıklarının özel olarak soğutulmasının ardından özenle çekilmesiyle baklavalık yeşil Antep fıstığı içi elde edilmektedir.

Adını Gaziantep'ten alan bu kuruyemiş yağlı ve ince kabuklu bir kuruyemiş cinsidir. Kuruyemişler arasında zengin besin değerleri ve içeriğinde bulunan mineraller ile dikkat çeken Antep fıstığı, sağlık açısından oldukça faydalı olduğu bilinen bir gıdadır. Bu yüzden uzmanlar tarafından sık sık tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Antep Fıstığı Yararları Nelerdir?

İçeriğinde B6 ve B1 vitaminleri bulunan Antep fıstığının sağğa faydaları adeta saymakla bitmemektedir. Ancak kandaki kolesterol miktarını düşürmesi ve antioksidan özelliği ile hasarlı hücreleri onarması sebebiyle çok etkili bir kanser önleyici özelliği ile öne çıkmaktadır. Antep yöresel ürünler arasında yer alan bu kuruyemişin günde bir avuç kadar tüketilmesi kan şekerinin yükselmesini engellemekte ve kalp hastalığı riskini azaltmaktadır.

Baklava, künefe ve dondurma gibi tatlılarda da kullanılan Antep fıstığını günde 100 gram tüketerek günlük protein ve fosfor ihtiyacınızın %35'ini karşılayabilirsiniz. Zihni kuvvetlendirdiği bilinen Antep fıstığı yoğun fiziksel aktivite yapanların da yorgunluğunu giderici ve enerji verici özelliklere sahiptir.

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.