Üzüm Pestili (Bastık)

Fiyat : ₺30,00(KDV Dahil)

Aynı Gün Kargo & Faturalı Ürünler & Güvenilir Alışveriş

:

 

 

 

 

 

Gaziantep’in nefis lezzetleri arasında yer alan üzüm pestillerini ister fındık ister ceviz isterseniz de fıstıkla beraber tüketin. 1 kilogramlık özel, korunaklı ambalajında ara öğünlerde, acıktığınızda  tercih edebilirsiniz. Yine de bu nefis lezzetin damağınızda bırakan tadını hep hatırlayacaksınız. 

 Üzüm Pestili


Üzüm pestili ana maddesi olarak yaş üzüm kullanılmakta olup kara ve kırmızı üzümlerin toplanarak tanelerinin çöplerinden ayrılması ile ilk aşama yapılmaktadır. Sonrasında çöplerinden ayrılan bu üzümler geniş ve büyük bir kazana ki genellikle bu kazan don kazanı olarak da bilinmektedir, konularak kaynatılır. Ardından kazanda kaynayan üzümler özel süzeklerden süzülerek toplanır. Süzülen kazanın içine un ve nişasta konulur. Büyük bir kepçe yardımı ile sürekli karıştırılarak kıvamını buluncaya kadar karıştırma işlemine devam edilmektedir. Sonrasında ise düz ve güneş gören bir alana bu kazandaki karışım dökülerek, serilmektedir.

 


Mutlaka ince tabaka şeklinde dökülmesi gereken bu karşımlar için özel bezler üzerine yayılmalıdır. Güneş ışığında yavaş yavaş kurutulduktan sona bu özel bezlerin arka tarafları suyla ıslatılır ve artık üzüm pestili şeklini alan yemiş bezden soyulmak sureti ile soyulmaktadır. Soyulan uzun pestiller daha sonra makas yardımı ile kare şeklinde parçalar olarak kesilmektedir. Pestilin altlarına yapışmaması için nişasta unu serpilerek katlanmakta ve kutulara yerleştirilmektedir. Ülkemizde özellikle Gaziantep'te ve çevre bölgelerde bu özel karışım, sevilerek ceviz, fındık, fıstık ile sarılarak tüketilmektedir. 

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.