BAHARAT ÇEŞİTLERİ-Tane Sumak Ekşisi
BAHARAT ÇEŞİTLERİ-Tane Sumak Ekşisi
BAHARAT ÇEŞİTLERİ-Tane Sumak Ekşisi

Tane Sumak Ekşisi

Fiyat : ₺18,90(KDV Dahil)

Aynı Gün Kargo & Faturalı Ürünler & Güvenilir Alışveriş

:

Tane Sumak Ekşisi

 

Güneydoğu Anadolu mutfağı denildiğinde Gaziantep mutfağının yeri tartışılmaz. Dünya’nın sayılı gastronomi merkezlerinden biri olan Gaziantep, baharat çeşitleri konusunda da kendine has bazı baharatlara sahiptir. Bu baharatlardan biri olan tane sumak, çalı görünümlü yapısı, kıpkırmızı çiçek ve tohumlarıyla dikkat çekiyor ve ülkemizde de yetişiyor. Baharat olarak kullandığımız sumak ise işte bu sumak bitkisinin kırmızı kısmının özel şartlar altında kurutulması, ardından sofra tuzuyla bir araya getirilip öğütülmesiyle elde ediliyor.

Sumak baharatı kullanılarak elde edilen tane sumak ekşisi yemeklere tat vermek ve farklı bir doku elde etmek için kullanılmaktadır. Özellikle Antep mutfağının vazgeçilmezi olan pirpirim aşı, kuru dolma çeşitleri ve salatalarda hoş bir tat bırakmaktadır.

Tane Sumak Ekşisi Nerelerde Kullanılır?

Tane sumak ekşisi, daha çok baharat olarak bilinse de tüm yemeklerde rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle acı aromaların yoğun olduğu yemeklere eklendiğinde, ekşi tadı ile acı tatları dengeler ve hafifletir. Antep mutfağının en sevilen yemeklerinden olan kuru dolma da sumak ekşisi olmazsa olmazdır ve orijinal tarifinde de yer almaktadır.

Et yemekleri yaparken de tane sumak ekşisini kullanabilirsiniz. Et ile birçok sebzenin bir araya geldiği Güveç, tas kebabı gibi yemeklere eklenen tane sunak; hoş bir aroma katar. Antep ürünleri arasında en çok bilinen baharatlardan olan tane sumak ekşisini hemen satın almak ve sipariş vermek için sitemizi tercih edebilirsiniz.

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.