BAHARAT ÇEŞİTLERİPiskopat Biber (Çok Acı) 500 GR
BAHARAT ÇEŞİTLERİPiskopat Biber (Çok Acı) 500 GR

Psikopat Pul Biber (Çok Acı)

Fiyat : ₺35,00(KDV Dahil)

Aynı Gün Kargo & Faturalı Ürünler & Güvenilir Alışveriş

:

Psikopat Pul Biber (Hint Biberi)

Antep mutfağının geleneksel ve doğal yapısı, ülkemizin sınırlarını aşarak dünya çağında bir popüleriteye sahip oldu. Dünya gastronomi durakları arasında önemli bir yeri olan Gaziantep, kendine has yemekleri, tatlıları, baharat çeşitleri ve kuruyemişleri ile bilinmektedir. Bu farklı özellikleri sayesinde Antep mutfağı, ülkemizdeki tüketiciler tarafından da büyük bir ilgi ile takip edilmektedir.

Antep baharatları arasında en sevilen baharatlardan biri olan psikopat pul biber, acı severler için doğru bir tercihtir. Psikopat adı verilmesinin sebebi, normal pul biberden kat be kat acı olmasıdır. Ekstra acı seven kişiler, bu baharatı tercih ederek yemeklerde ve çorbalarda kullanabilir.

Psikopat acı biber, Antep Yöresi’nde yetişen kırmızı biberlerin havanda dövülüp uzun bir süre çekilmesi ile elde edilir. Klasik olarak pul biber ile aynı yöntemler uygulansa da ekstra bir acı olduğu için dikkatli tüketilmelidir.

Psikopat Pul Biberin Faydaları

Antep ürünleri arasında sıkça kullanılan psikopat pul biber, yoğun acısı ile dikkat çekmektedir. Acı biberden üretildiği için biberin sağladığı tüm faydaları içerir. Bilindiği gibi acı biber, çok sağlıklıdır ve metabolizma hızlandırıcıdır. Özellikle zayıflamak ya da sindirim sistemini güçlendirmek isteyen kişiler, yemeklerde ve çorbalarda psikopat acı biber kullanmalıdır.

Aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan olduğu için bağışıklık sistemi için de yararladır. Günlük olarak tüketildiğinde kış aylarındaki hastalıklara karşı bağışıklık sistemini korur ve hastalıkları engeller.

 

Psikopat Biber(Çok Acı) Nerelerde Kullanılır?

 

Psikopat Biber (çok acı)  küçük süs biberlerinin havan gibi elde dövülmesiyle yada makineyle çekilmesiyle bildiğimiz pul biber haline getirilmiş şeklidir. Tadının ve açısının aşırı dozda olduğu bu baharat türünü dikkatli ölçülerde kullanmak şarttır. Peki, bu derece lezzetli ve acı olan biber türü nasıl kullanılır;

 

  • Acı denince akla gelen enfes lezzete sahip olan çiğköftenin en özel malzemesidir
  • Et yemeklerinde özellikle acılı kebap içerisine konulmaktadır
  • Çemen ve acıka soslarını çok acı seven kişilere hitap etmesi halinde malzemelere eklenir
  • Bunlara ek olarak yemeklerin üzerine katılarak birçok şekilde kullanılır

 

Özellikle et yemeklerinde ve çiğköfte yapımında kullanılan bu ürün yemeklere çok farklı ve aromatik bir acılık katar. Mide rahatsızlığı olan kişilerin bu ürünü dikkatli bir şekilde kullanmasında fayda vardır.