₺24,00 KDV Dahil
₺35,00 KDV Dahil
%31 İndirim
%31İndirim
Yeni Ürün
₺24,00 KDV Dahil
₺30,00 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Yeni Ürün
₺24,00 KDV Dahil
₺30,00 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Yeni Ürün
₺28,90 KDV Dahil
₺45,00 KDV Dahil
%36 İndirim
%36İndirim
Yeni Ürün
₺18,00 KDV Dahil
₺25,00 KDV Dahil
%28 İndirim
%28İndirim
Yeni Ürün
₺26,00 KDV Dahil
1

 

Kuruluk Ürünler

Her yörenin kendine has mutfak kültürü bulunur. Mutfak kültürü açısından ülkemiz oldukça zengindir. Doğu yemekleri daha çok et ağırlıklı olurken bunun yanı sıra tatlıları ve acı lezzetleriyle de meşhurdur. Antep mutfağı da oldukça zengin bir mutfak olduğu gibi sıklıkla adından söz ettirir. Baklava şehri olan Gaziantep mutfağımız kuru lezzetleri de bünyesinde bulundurur.

 

 Ülkemizde, kuru lezzetler oldukça değerli bir yer almaktadır. İhraç ederek ülke ekonomisinde de adından söz ettirir. Özellikle doğu mutfağında kuru olmazsa olmazlar arasında yerini korumaktadır. Kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm gibi meyvelerin faydasının yanı sıra sebzeleri de kurutarak tüketmekteyiz. Kuru sebzelerin başında Kuru Patlıcan oldukça lezzetlidir. Kuru patlıcanın etli yemeğinin yanı sıra kavurması da sık sık tüketilmektedir. Kış aylarında yaz sebzelerini özleyenler için kuru fazlaca tercih edilmektedir.

 

 Sebze kuruları sevenler için bir diğer önemli kuru ise kuru biberdir. Kuru Biber yemeklerin içerisinde de kullanıldığı gibi sadece kavurması yapılarak da tüketilmektedir. Dolmalık biberin kurusuyla dolma da yapılabilir. Yaz aylarında birçok evin bahçesinde ya da balkonunda ipe dizili biberler ile kış hazırlıkları başlar. Biberlerin rengi değişene kadar güneşte bekletilir. Sonrasında kışın tüketilmek için muhafaza edilir. Artık kış aylarında da yaz sebze ve meyvelerini bulmak mümkün olsa da kuru lezzeti bir başkadır. Bu açıdan birçok ev hanımı için yaz ayları kışa hazırlık olarak geçmektedir.