Köri

Fiyat : ₺25,00(KDV Dahil)

Aynı Gün Kargo & Faturalı Ürünler & Güvenilir Alışveriş

:

Köri

Antep mutfağının en güzel yanlarından biri de kendini birçok farklı mutfağa adapte edebilmesidir. Bunda birçok farklı kültüre, tarih boyunca ev sahipliği yapmasının önemli bir payı bulunmaktadır. Kullanılan farklı baharat çeşitleri, bu kültürün oluşmasındaki temel faktörlerden biridir.

Güneydoğu Asya mutfağından yola çıkarak, ülkemizde ve dünyada popüler olan köri birçok farklı baharatın karıştırılması ile elde edilir. Adına kelime anlamı olan ‘’ karışık’’ kelimesinden almaktadır. Köri de birçok farklı baharat bulunmasına rağmen temel olarak; zerdeçal, kimyon, kişniş, karanfil, kakule, zencefil, acı kırmızı biber gibi temel baharatlar yer almaktadır. Sitemizdeki satılan körilerde, acı kırmızı biber olarak Antep’e özgü kırmızı biber eklenerek farklı bir doku yaratılmıştır.

Köri, kırmızı ve beyaz çeşitleri ile mükemmel bir uyum içindedir. Klasik baharatlardan sıkılan ve farklı baharatlar kullanmak isteyen kişiler için köri, doğru bir seçim olacaktır. Köri soslu tavuk, ülkemizde ve dünyada en popüler yemeklerden biridir.

Körinin Faydaları

Antep ürünleri arasında yer alan baharatlar da kullanılarak hazırlanan köri, birçok baharatı aynı anda içerdiği için son derece faydalıdır. İçinde bulunan ve rengini veren zerdeçal ve zencefil, sindirim sistemine iyi gelir ve hazımsızlığı yok eder.

Körinin içinde bulunan krosin maddesi, sigara içenlerde oluşan akciğer iltihapları için son derece faydalıdır. Sigaranın bıraktığı izleri yok etmek ve ciğerleri temizlemek için mutlaka köri tüketimi yapılmalıdır.