Öğütülmüş Kimyon (KMYN01)

Fiyat : ₺25,00(KDV Dahil)

Aynı Gün Kargo & Faturalı Ürünler & Güvenilir Alışveriş

:

 

 

Kimyon

 

Kimyon, maydanoz ailesinin bir üyesi olan Cuminum cyminum olarak bilinen bir bitkinin kurutulmuş tohumundan yapılan bir baharattır.

 

Kimyon tohumları yıllık bir bitkiden elde edilir; Bunlar küçük, tekne şeklinde ve kimyon tohumlarına benziyor. En yaygın kimyon çeşidi kahverengimsi sarı renkte olsa da bazen siyah kimyon, yeşil kimyon ve beyaz kimyon da bulabilirsiniz. Bütün tohumları Hint yemek tariflerinde (jeera olarak da bilinir) ve Meksika ve Orta Doğu yemeklerinde öğütülmüş kimyon, ayrıca biber, barbekü sosu, kuru fasulye ve marineleri bulacaksınız. Kimyon, biber tozunun tipik bir bileşenidir ve ayrıca, garam masala, köri tozu, achiote karışımları, adobos, berber ve baharat gibi diğer baharat karışımlarında da bulunur.

 

Kimyon Hangi Hastalıklara İyi Gelir ? 

 

İran’da felç tedavisinde, Tunus’ta ise enfeksiyonları önlemek ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olmak için kimyondan yararlanırlar. Kimyonun sağlığa faydalarını ispatlayan araştırmalarla birlikte, bu baharata olan ilgi de giderek artmaktadır.

 

Tam anlamıyla bir demir deposu olan kimyon, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin olan bir bitkidir. Kimyon tohumu, yüksek oranda kalsiyum, potasyum, magnezyum içerir. A, B12, B6, C ve D vitaminleri açısından da ideal bir kaynaktır. Aminoasitler, protein, karbonhidrat açısından da zengin olan kimyon, lifli bir besindir.