BAHARAT ÇEŞİTLERİ-Kimyon
BAHARAT ÇEŞİTLERİ-Kimyon
BAHARAT ÇEŞİTLERİ-Kimyon
YÖRESEL ÜRÜNLERKimyon 500 GR

Öğütülmüş Kimyon

Fiyat : ₺24,90(KDV Dahil)

Aynı Gün Kargo & Faturalı Ürünler & Güvenilir Alışveriş

:

Öğütülmüş Kimyon

Gaziantep, tarih boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yaptığı için olağanüstü bir yemek kültürüne sahiptir. Bu çeşitliliği sayesinde UNESCO tarafından da ödüllendirilmiş ve dünyanın sayılı gastronomi merkezleri arasına girmiştir. Şüphesiz, bu kadar değerli mutfak olmasında baharat çeşitleri tercihlerinin yoğun bir şekilde kullanılmasıdır. Antep’in kendine has bütün lezzetlerinde, baharatlar yemeklerin önemli bir parçası olarak katılmaktadır.

Bu baharatlar arasında ayrı bir yeri olan öğütülmüş kimyon maydanozgiller familyasına ait bir baharattır. Türk ve Arap mutfağında yoğun olarak kullanılan kimyon, bu iki kültürü bir arada bulunduran Antep Yöresi’nin vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Özellikle kebaplarda ve köftelerde mutlaka kimyon kullanılmaktadır. Yemekler için farklı tatlar aramak isteyen kişiler, tavuk yemeklerinde de kimyon kullanarak farklı bir lezzet bulabilir.

Öğütülmüş Kimyonun Faydaları

Antep ürünleri arasında en sevilen baharatlardan olan öğütülmüş kimyon, lezzetli olduğu kadar son derece sağlıklıdır. Kimyonun bilinen önemli faydası diyabet hastaları içindir. Kandaki yüksek şeker miktarı, kimyon tüketimi sayesinde azalır ve dengelenir. Kandaki AGE maddesi, diyabeti arttıran en büyük tehlikedir. Öğütülmüş kimyon, AGE ile savaşarak diyabet hastalığını engellemektedir.

Yine kimyonun içinde bulunan timol, bağırsaklar için son derece faydalıdır. Timol, bağırsaklardaki enzimleri çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır. Kimyonun içinde bulunan aroma, salgı bezlerini harekete geçirerek tükürük bezlerine ulaşmasını sağlar. Sitemizde sizlere sunulan öğütülmüş kimyon, tamamen doğal ortamlarda çekilerek satışa sunulmaktadır.