Antep Fıstıklı Muska Lüx 500 Gr (FMSK)

Fiyat : ₺63,00(KDV Dahil)

Aynı Gün Kargo & Faturalı Ürünler & Güvenilir Alışveriş

:

 

 

 

 

Gaziantep yöresinin en sevilen tatlarından olan fıstıklı bu tatlı, özel misafirlerinize de sunabileceğiniz şekli ve tadı ile hemen hemen herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Kahvenin ya da çayın yanında, günlük ya da ara öğünlerde rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ayrıca raf ömrü de uzun olan bu tatlı bir kiloluk özel ambalajı ile satışa sunulmuştur.

 Fıstıklı Muska


Fıstıklı muska özellikle Gaziantep yöresine ait bir yemiş tatlısı olarak bilinmektedir.Özellikle üzüm pestilinden yapılan bu tatlıda ilk olarak üzüm pestilleri ortalama yaklaşık 7 cm genişliğinde ve de yaklaşık 25 cm uzunluğunda dikdörtgen olarak kesilmektedir. Bu şeritlerin arasına gelecek olan için asıl malzemeleri Antep fıstığı ve pudra şekeridir. Bu iç verilen uzunluktaki bir pestil şeridine  konulmaktadır ve muska harcı olarak da bilinen bu iç ile doldurulması sağlanır.

 

 Yöresel Lezzetlerin En Güzel Hali


Özellikle şekil bakımından üçgen bir şekli alacak şekilde sarılması gerekmektedir. Antep Muskası olarak da bilinen bu şekilde iç sıkı sıkı sarılır. Ayrıca her bir muska adedinin kilo olarak değeri yaklaşık 30-40 gr şeklinde oluşmaktadır. Özellikle fıstıklı muska içerisine konulan Antep Fıstığının iç rengi genellikle parlak yeşil olmaktadır ve tam olarak kırmızıya dönmemiş haldeyken bu meyveler hasat edilir. Muska içerisine konulan iç harcında kullanılan fıstığın çekilmiş oranı ise yaklaşık %40-50’tır. Antep Muskasının yapılması için mutlaka üzüm pestili kullanılmalıdır. En çok tercih edilen üzüm çeşitleri Ege ve yine Gaziantep yöresi başta olmak üzere çeşitli yörede yetişen üzüm çeşitleri olarak yer almaktadır. Ayrıca Antep fıstığı yerine özel olarak farklı bölgelerde ceviz, badem gibi özgün malzemeler de kullanılarak yapılabilmekte olup, Antep muskasında sadece fıstık kullanılır.