BİTKİSEL ÇAYLARAcı Çehre Çayı 45'li
BİTKİSEL ÇAYLARAcı Çehre Çayı 45'li
BİTKİSEL ÇAYLARAcı Çehre Çayı 45'li

Acı Çehre Çayı 45'li

Fiyat : ₺15,00(KDV Dahil)

Aynı Gün Kargo & Faturalı Ürünler & Güvenilir Alışveriş

:

Akdiken olarak da bilinen acı çehre bitkisi yaprak döken orta boylu bir ağaçtır. İnce dalları ve kırmızımsı kahverengi kabuğu olan bu bitki 1 metre boya kadar büyümektedir. Bitkinin eliptik ve sarı, yeşil renklerdeki uçları pürüzlü kümeler halinde yaprakları vardır. Mayıs ve haziran aylarında beyaz renkte çiçekleri açmaktadır. Eylül ayında ise siyah renkte dut benzeri meyveleri yetişmektedir.

Kızılderililer tarafından kutsal kabuk olarak da adlandırılan bu bitkinin ilkbahar ve yaz aylarında ağacından kabukları şerit halinde kesilmektedir. Bu kabuklar kurutulup çay yapılmakta özellikle de kabızlığın tedavisinde kullanılmaktadır 

Acı çehre çayının sağlığa faydaları

Kabızlığa iyi gelir: Acı çehre bitkisi tüm sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Bu bitkisel çay kolonu temizlemekte ve parazit sorununu çözmektedir. Kabızlığı tedavi etmek için doğal ve en etkili yöntemlerden biridir. Kabızlık nedeniyle ufak cerrahi müdahale gören hastalarda ya da kabızlık sorunu çeken yaşlı insanlarda genelde bu bitki kullanılmaktadır. Acı çehre çayı bu tür tıbbi durumlar için oldukça iyi bir seçenektir. Bu bitkinin kabuğu aynı zamanda karnı tedavi eder ve bağırsaklarda bir antibiyotik gibi çalışır.

Safra sorunlarını tedavi eder: Acı çehre bitkisi, sindirim ve gastrointestinal fonksiyonları geliştirmektedir. Yine de safra taşı oluşumunun sadece ilk aşamalarında müdahale edebilmektedir. İnsanlar safra kesesi taşı tedavisinde genelde bu tıbbi bitkiyi kullanmaktadır. Acı çehre kabuğundan hazırladığınız çayı günde 2-3 kez tüketebilirsiniz. Bu çay safra salgısını arttırarak taşı dışarıya başarıyla atabilmektedir.

Kanseri önler: Yapılan araştırma çalışmalarında bu bitkinin kanser hücrelerini durdurmak için sahip olduğu antioksidanlarla çalıştığı bulunmuştur. Bu özelliği ile acı çehre çayı serbest radikallerle savaşır ve kanser oluşumuna neden olan hücreleri ortadan kaldırır. Özellikle acı çehre bitkisinin kabuğuyla yapılan çaylarda ölümcül sonuçlara neden olan kanserden korunmak mümkün olabilmektedir. 

Müshil özelliğine sahiptir: Acı çehre çayı sıklıkla müshil etkisi nedeniyle tabiattan gelen basit bir çözüm olarak kullanılmasıyla bilinmektedir. Sahip olduğu laksatif yani müshil özelliği, bağırsakların daha hızlı hareket etmesine oldukça yardımcı olmaktadır.

Karaciğer sağlığına destek olur: Sıklıkla tükettiğimiz önemsiz ve besin değeri olmayan besinlerin ardından tüketeceğiniz acı çehre çayı oldukça akıllıca bir karar olacaktır. Böylece bu çay, özellikle genişlemiş karaciğer durumunun oluşmasını ve diğer karaciğerde oluşabilecek komplikasyonların engellenmesine destek olabilmektedir.

Uykusuzluğa iyi gelir: Eğer herhangi bir uyku probleminiz varsa acı çehre ile hazırlanan bu bitkisel çayı deneyebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre acı çehre çayı sinirleri yatıştırmakta ve iyi bir uykunun sağlanması için yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız acı çehre fayda sağlayabilmektedir.

Kilo vermeye yardımcı olur: Fazla olan kiloları vermek genelde herkesin hayalidir. Acı çehre çayının kullanımı kilo vermeye yardımcı olabilmektedir. Mükemmel vücut ağırlığınızı sağlamak için günlük olarak diyet programınıza acı çehre çayını ekleyebilirsiniz. 

Yaşlanma belirtilerini azaltır: Acı çehre bitkisi, ciltte yaşla birlikte görülmeye başlanan cilt kırışıklıklarından ve lekelerinden kurtulmak için yardımcı olabilmektedir. Böylece daha genç görünen bir cilde kavuşmak için size destek sağlamaktadır.

Akne problemini tedavi eder: Ergenlik döneminde ve genç kızlarda akne çok yaygın görülen bir cilt problemidir. Bunun için de acı çehre bitkisinden yapılan tentürler kullanılmaktadır. Problemli olan cilde acı çehre ekstrelerinden yapılan soğuk çay ile uygulama yapılarak cilt tedavi edilmektedir.

Cildi nemlendirir: Çeşitli vücut ürünleri acı çehre bitkisinin nemlendirici özelliğinden yararlanılarak hazırlanmaktadır. Acı çehre bitkisinin kabuğu cilde hidrat (su) sağlanmasına yardımcı olmakta ve taze, güzel bir cilt oluşumunu desteklemektedir.

Saç problemlerine yardımcı olur: Acı çehre bitkisinin kabuğu vücudu içten temizlemekte ve cildin pul pul dökülmesini, kepeğin oluşmasını, bit gibi cilt problemlerinin oluşmasını engellemeye yardımcı olmaktadır. Acı çehre bitkisiyle yapılan saç ürünleri birçok saç sorunu için tedavi edici özellik taşımaktadır. Saç dökülmesi problemi varsa kafa derisinin temizlenmesi ve tıkalı saç gözeneklerinin açılması için acı çehre bitkisinin kabuğu takviye destek olarak kullanılabilmektedir. 

Acı Çehre Çayı Tarifi

Müshil etkili bir acı çehre çayı hazırlamak için iyice kurutulmuş 1 çay kaşığı alıç kabuğunu 3 bardak kaynar su ile 30 dakika boyunca kaynatın. Daha sonra ateşten alın ve oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin. Uyumadan önce günde 2 bardak tüketebilirsiniz. 

Müshil etkili acı çehre tentürü karışımı tarifi

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 2 çay kaşığı akdiken (acı çehre) kabuğu tentürü
  • 1 çay kaşığı meyan kökü tentürü
  • ½ çay kaşığı rezene, zencefil ya da nane tentürü

Hazırlanışı: Balı biraz ısıtın ve sıvı hale getirin. Sonrasında tüm malzemeyi birleştirin ve iyice karıştırın. Karışımdan 1 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz

Benzer Ürünler